MR-0133, 2 порта RS485, с собственным источником питания, подключены 2 терминатора 120 Ом, гальваническая развязка

- Под заказ
- Код: TXN 101 33.01
Отправка с 09 июля 2026Цену уточняйте
Минимальная сумма заказа на сайте — 200 ₴
+380 (68) 854-55-57
Павелвозврат товара в течение 14 дней по договоренности
Описание
Характеристики
Информация для заказа
The MR-0133 submodule contains 2x RS-485 interfaces. The internal connection ensures galvanic separation of the interface from the system and power supply circuits. In the variant with the number TXN 101 33.01, both buses have already connected a 120 Ω terminating resistor. At the same time, the module contains identification circuits. The user has the opportunity to identify the type of submodule used from the development environment.
| DI | |
| DI/AI | |
| DO | |
| AI | |
| AO | |
| COM | |
| SENSOR |
| COM - Serial channels | |
|---|---|
| Number of internal RS-232 serial channels | 2 |
| Max. baud rate (RS-232) | 200 kBd |
| Receiver input resistance (RS-232) | min. 7 kOhm |
| Signal output level (RS-232) | typ. ±8 V |
| Max. length of connected line (RS-232) | 15 m |
| Power supply | |
| Maximum power input | 1,2 W |
| Galvanic separation of power supply from internal circuits | No |
| Insulation voltage of galvanic separation | 1 000 VDC |
| Size and weight | |
| Weight approx. | 25 g |
| Product dimensions (width x height x depth) | 15,5 x 42 x 3,5 mm |
| Operating conditions, product standards | |
| Product standard | ČSN EN 61131-2:2008 (idt IEC 61131-2:2007) - Programmable control units |
| Protection class of electrical object | III, according to ČSN EN 61140 ed.3: 2016 (idt IEC 61140:2016) |
| Operating areas | Normal, acc. ČSN 33 2000-1 ed.2: 2009 (mod IEC 60354-1:2005) |
| Degree of pollution | 1, according to ČSN EN 60664-1 ed.2:2008 ( idt IEC 60664-1:2007) |
| Overvoltage category installation | II, according to EN 60664-1 ed_2: 2008 (idt IEC 60641-1: 2007) |
| Type of device | Submodule |
| Type of operation (operating frequency) | Continuous |
| Ambient operating temperatures | -20 °C to + 55 °C |
| Operating temperature maximum (° C) | +55°C |
| Operating temperature minimum (° C) | -20°C |
| Operating relative humidity | from 10 % up to 95 % without condensation |
| Operating atmospheric pressure | min. 70 kPa (<3,000 m above sea level) |
| Storage temperatures | –25 °C to +70 °C |
| Installation | |
| Attention! | Because the module contains semiconductor components, it is necessary to follow the principles for working with electrostatic sensitive components when handling the removed cover. It is not allowed to touch the printed circuit boards directly without protective measures. |
| Connection | |
| Description | The communication interfaces of the end device where the submodule is put in are equipped typically with a screw connectors. The connection of connectors is mentioned in the manual of this end device. |
| Module operation | |
| Commissioning | Submodules with RS-485 have soldering jumpers, that can be used to connect terminating resistor network to the transmission lines. They are labeled „BT1“ for first channel and „BT2“ for second channel. By default, submodules are delivered with these jumpers open. Because the module contains semiconductor components, it is necessary to follow the principles for working with electrostatic sensitive components when handling the removed cover. It is not allowed to directly touch the printed circuit boards without protective measures. |
| Warranty | |
| Generally | Warranty and complaint conditions are governed by the Terms and Conditions of Teco a.s. Notice: Before turning on the system, all conditions of this documentation must be met. The system shall not be put into service unless it has been verified and confirmed that the machinery of which: included Foxtrot system, meets the requirements of Directive 89/392 / CEE if applicable. Documentation changes reserved. |
| Warning | All conditions of this documentation must be met before turning on the system. The system must not be put into service unless it has been verified and confirmed that the machinery of which the Foxtrot system is a part complies with the requirements of Directive 89/392 / EEC, in so far as it applies to them. Documentation subject to change. |
| Основные | |
|---|---|
| Производитель | Teco |
| Страна производитель | Чехия |
| Состояние | Новое |
- Цена: Цену уточняйте





