MR-0136, 1 порт CAN, з власним джерелом живлення, гальванічна розв'язка
Опис
Характеристики
Інформація для замовлення
Submodule MR-0136 contains 1x CAN interface. Internal wiring ensures galvanic separation of the interface from the system and power circuits. At the same time, the module contains identification circuits The user has the option to identify the type of submodule used in the development environment.
| DI | |
| DI/AI | |
| DO | |
| AI | |
| AO | |
| COM | 1x CAN |
| SENSOR |
| COM - System buses | |
|---|---|
| TCL2 - system I/O bus | 1x TCL2 master |
| TCL2 - Range of one branch of the system I/O bus | 10 I / O modules + 4 operator panels + 6 serial channels |
| The communication rate of the system I / O bus | 345 kbps |
| Signal output level | 3 V typ. |
| System I / O bus terminating resistor | 120 Ω |
| Receiver sensitivity | ±200 mV min. |
| Max. length of connected line | 400 m |
| Power supply | |
| Supply voltage, tolerances | The submodule is powered from the power supply the terminal device in which it is installed. |
| Size and weight | |
| Weight approx. | 7 g |
| Product dimensions (width x height x depth) | 15,5 × 42 × 3,5 mm |
| Operating conditions, product standards | |
| Product standard | ČSN EN 61131-2:2008 (idt IEC 61131-2:2007) - Programmable control units |
| Protection class of electrical object | III, according to ČSN EN 61140 ed.3: 2016 (idt IEC 61140:2016) |
| Operating areas | Normal, acc. ČSN 33 2000-1 ed.2: 2009 (mod IEC 60354-1:2005) |
| Degree of pollution | 1, according to ČSN EN 60664-1 ed.2:2008 ( idt IEC 60664-1:2007) |
| Overvoltage category installation | II, according to EN 60664-1 ed_2: 2008 (idt IEC 60641-1: 2007) |
| Type of device | Submodule |
| Type of operation (operating frequency) | Continuous |
| Ambient operating temperatures | -20 °C to + 55 °C |
| Operating relative humidity | from 10 % up to 95 % without condensation |
| Operating atmospheric pressure | min. 70 kPa (<3,000 m above sea level) |
| Storage temperatures | –25 °C to +70 °C |
| Connection | |
| Connection description | Terminal communication interfaces are typically equipped with connectors. The connection of the connectors is specified in the documentation of the respective system where the submodule is used. |
| Module operation | |
| Commissioning | The submodules contain solder jumpers that are used to connect a terminating resistor network. They are marked "BT1" for the first channel and "BT2" for the second channel. By default, submodules are delivered with interconnected jumpers. |
| Maintenance | |
| Notice | Because the module contains semiconductor components, it is necessary to follow the principles for working with electrostatic sensitive components when handling the removed cover. It is not allowed to directly touch the printed circuit boards without protective measures !!! |
| Warranty | |
| Generally | Warranty and complaint conditions are governed by the Terms and Conditions of Teco a.s. |
| Notice | You must meet all the conditions of this documentation before turning on the system. The system must not be put into service unless it has been verified and confirmed that the machinery meets the requirements of Directive 2006/42 / EC for machinery, in so far as it applies to them. |
| Основні | |
|---|---|
| Виробник | Teco |
| Країна виробник | Чехія |
| Стан | Новий |
| Користувальницькі характеристики | |
| COM | 1x CAN |
- Ціна: Ціну уточнюйте


Відправка з 09 липня 2026