OS-8410; 32x DO, GO, 24 V DC, 0.05 A, для зовнішніх модулів OS-04xx
Опис
Характеристики
Інформація для замовлення
The peripheral module OS-8410 is intended for controlling up to 32 loads of 24 V DC / 0.05 A - mainly external modules on the DIN rail of the OS-04xx or OR-04xx series. The outputs are implemented by semiconductor switches that switch against the COM (minus) common terminal. The module is galvanically isolated from other PLC circuits. It is fitted with two connectors, each of which has 16 outputs. It contains intelligent output circuits that require an external 24 V DC supply voltage to be connected.
| DI | |
| DI/AI | |
| DO | 32x DO |
| AI | |
| AO | |
| COM | 1x TCL3 |
| SENSOR |
| COM - System buses | |
|---|---|
| TCL3 - system I/O bus | 1x TCL3 slave |
| RO - Parameters of binary relay outputs (group A) | |
| Parameters valid for the terminals | DO0 - DO11 |
| Number of relay outputs | 12 |
| Number of output groups | 4 |
| Number of outputs in group | 3 |
| Organization of relay outputs into groups | 3x (DO0-DO2); 3x (DO3-DO5); 3x (DO6-DO8); 3x (DO9-DO11) |
| Output type | electromechanical relay, unprotected output |
| Contact type | NO - Normally Open |
| Galvanic separation from internal circuits | Yes |
| Galvanic isolation between groups | Yes |
| Diagnose | Alarm signaling on panel module |
| Switching current | 2,5 A max., 100 mA min. |
| Switching voltage | 250 V AC max., 5 V AC min., 30V DC max. |
| Short-term output overload - inrush | 6 A max. (20 ms max.) |
| Current through common clamp | 7.5 A max. |
| Contact closing time | typ. 10 ms |
| Contact opening time | typ. 4 ms |
| Limit values of switched resistive load | max. 2.5 A at 30 V DC or 230 V AC |
| Switching inductive load limits DC13 | max. 2.5 A at 30 V DC |
| Switching inductive load limits AC15 | max. 2.5 A at 230 V AC |
| Switching frequency without load | max. 300 switching / min. |
| Switching frequency with rated load | max. 20 switching / min. |
| Mechanical life | min. 5,000,000 cycles |
| Electrical life at maximum resistive load | min. 100,000 cycles |
| Electrical life at maximum load inductive DC13 | min. 100,000 cycles |
| Electrical life at maximum load inductive AC15 | min. 100,000 cycles |
| Short-circuit protection | External |
| Treatment of inductive load | External RC element, varistor (AC), diode (DC) |
| Insulation voltage between outputs and internal circuits | 3750 V AC |
| Insulation voltage between output groups | Output groups DO0-2 and DO3-5 are separated by 250 V AC working isolation. The same applies to groups DO6-8 and DO9-11. The mutual isolation between the first pair of output groups (DO0-2 and DO3-5) and the second pair of output groups (DO6-8 and DO9-11) meets the isolation protection of 3750 V AC. |
| Notice! | For groups separated only by working insulation, it is not possible to switch e.g. 230 V AC circuits with one group and SELV 24 V circuits with the other group. With groups separated at 3750 V AC, this is already possible. |
| Power supply | |
| Supply voltage UVM, UVIO, nominal value | 24 V DC |
| Supply voltage UVM, UVIO, allowed range | 20 - 30 V DC |
| IVM supply current at UVM = 24 V | 11 mA |
| IVIO supply current at UVIO = 24 V | 85 mA |
| Max. power consumption at the VM level | 0,3 W |
| Max. input power at VIO level | 2 W |
| Module thermal/power loss | 3 W |
| Size and weight | |
| Weight approx. | 150 g |
| Product dimensions (width x height x depth) | 24 x 118 x 97 mm |
| Operating conditions, product standards | |
| Product standard | ČSN EN 61131-2:2008 (idt IEC 61131-2:2007) - Programmable control units |
| Protection class of electrical object | II, according to ČSN EN 61140 ed.3: 2016 (idt IEC 61140:2016) |
| IP rating (Ingress Protection) according to ČSN EN 60529: 1993 (idt IEC 529: 1989) | IP20 |
| Operating areas | Normal, acc. ČSN 33 2000-1 ed.2: 2009 (mod IEC 60354-1:2005) |
| Degree of pollution | 2, according to ČSN EN 60664-1 ed.2: 2008 (idt IEC 60664-1: 2007) |
| Overvoltage category installation | II, according to EN 60664-1 ed_2: 2008 (idt IEC 60641-1: 2007) |
| Type of device | Built-in |
| Working position | Vertical |
| Type of operation (operating frequency) | Continuous |
| Ambient operating temperatures | -20 °C to + 55 °C |
| Operating relative humidity | from 10 % up to 95 % without condensation |
| Operating atmospheric pressure | min. 70 kPa (<3,000 m above sea level) |
| Storage temperatures | –25 °C to +70 °C |
| Storage relative humidity | Max. 80% without vapor condensation |
| Storage environment | Dry, clean areas without conductive dust, aggressive gases or acid vapors for a period not exceeding the warranty period. |
| Transport temperatures | -25°C to -70°C |
| Transport environment | Covered means of transport, transport packaging must not be exposed to the effects of rain and snow |
| Electromagnetic compatibility, Mechanical endurance | |
| Electromagnetic compatibility / Emission | A, according to EN 55032 ed. 2: 2017 (idt CISPR 32: 2015) |
| Emmisions - note | In premises where the use of radio and television receivers can be expected to be used a distance of 10 m from these devices may cause radio interference. In such a case, the user may be required to take appropriate action. |
| Electromagnetic compatibility / Immunity | min. as required by EN 61131-2: 2007 |
| Sinusoidal vibration endurance | 10 Hz to 57 Hz amplitude 0.075 mm, 57 Hz to 150 Hz acceleration 1 G, according to Fc according to ČSN EN 60068-2-6 ed.2:2008 (idt IEC 60068-2-6:2007), 10 cycles in each axis . |
| Packaginng, transportation, storage | |
| Description | The module is packed in a paper box. This documentation is also part of the package. The outer packaging is carried out according to the scope of the order and the method of transport in a transport package provided with labels and other data necessary for transport. The product must not be exposed to direct weather conditions during transport and storage. Malting of the product is only allowed in clean rooms without conductive dust, aggressive gases and vapors. The most suitable storage temperature is 20 ° C |
| Installation | |
| Assembly description | The installation of the TC800 system module is carried out by sliding it perpendicularly onto the DIN rail ČSN EN 50022 with busbar and locking latch in the lower part of the module. A more detailed description and mechanical drawings with dimensions are given in the documentation TXV 004 72. |
| Connection | |
| Warning | All external circuits connected to the module must meet the conditions for SELV circuits! |
| Connection description | An example of module connection is shown in the following figure. |
| Connection of inputs / outputs | Connector with screwless terminals 0.2 ~ 1.5 mm2 |
| Module operation | |
| Module configuration | The module is operated, set up and diagnosed from the Mosaic development environment. |
| Commissioning | On the module, the DIP switch in the left part of the case sets a unique address within one frame. The module is fully ready for operation after inserting it into the frame and turning on the power supply. |
| Module diagnostics | The basic diagnostic system of the module is part of its standard software. It has been in operation since the module power was turned on and works independently of the user. Diagnosed error states of the module and connected peripheral modules of the assembly are signaled in the status word of the module and on the module panel |
| Maintenance | |
| Description | The module does not require any maintenance under general installation conditions. The operations in which a part of the module has to be dismantled must always be carried out with the supply voltage disconnected. |
| Notice | Because the module contains semiconductor components, it is necessary to follow the principles for working with electrostatic sensitive components when handling the removed cover. It is not allowed to directly touch the printed circuit boards without protective measures !!! |
| Warranty | |
| Generally | Warranty and complaint conditions are governed by the Terms and Conditions of Teco a.s. |
| Notice | You must meet all the conditions of this documentation before turning on the system. The system must not be put into service unless it has been verified and confirmed that the machinery meets the requirements of Directive 89/392 / EEC, in so far as it applies to it. Documentation subject to change. |
| Основні | |
|---|---|
| Виробник | Teco |
| Країна виробник | Чехія |
| Стан | Новий |
| Користувальницькі характеристики | |
| DO | 32x DO |
| COM | 1x TCL3 |
- Ціна: Ціну уточнюйте











Відправка з 09 липня 2026